Kim jest prawnik? Co robi i jak nim zostać?

444 views 18:44 0 Comments 2022-10-18

Gdy dorastamy, musimy podjąć wiele decyzji dotyczących naszej przyszłości. Jedną z takowych, jest to, kim będziemy, gdy ukończymy szkołę- jaki zawód wybierzemy. Niektóre z nich cieszą się większą popularnością, większym prestiżem niż inne. Jednym z takich zawodów jest między innymi prawnik.

Kierunek ten cieszy się dużą popularnością, ale wymaga wiele pracy, zdolności oraz nakładów finansowych. Jest to długa droga, która nie kończy się po zakończeniu studiów, gdyż prawo na przestrzeni lat zmienia się, dlatego należy ciągle sprawdzać, czy wiedza nie jest już przestarzała.

Prawnik- definicja

Prawnik jest osobą, która uzyskała dyplom ukończenia szkoły wyższej na kierunku prawniczym oraz odbyła staż. Warto zwrócić uwagę, że każdy adwokat, sędzia czy prokurator jest prawnikiem, ale nie działa to w drugą stronę- słowo prawnik jest bardzo obszernym pojęciem. Jedno jest pewne, tytuł ten zdobywają osoby cechujące się wytrwałością- same studia trwają 5 lat a w obecnych czasach, gdy studia te są tak popularne, same nie znaczą one wiele bez aplikacji czy tytułu doktora.

Jak zostać prawnikiem?

Nie jest to proste zadanie. Co więcej, należy zacząć myśleć o tym dużo wcześniej, gdyż to czy się dostaniemy, w głównej mierze będą determinowały wyniki matur oraz ewentualne egzaminy wstępne. Jak widać, już na poziomie szkoły średniej należy poświęcić dużo pracy oraz czasu, by osiągnąć cel.

Jednak nawet dostanie się na studia prawnicze, nie gwarantuje tego, czy w przyszłości zostaniemy prawnikami. Następnie należy na owych studiach się utrzymać i zaliczyć na nich niezbędne egzaminy. Później czeka nas obrona pracy dyplomowej, a nawet wtedy czeka nas jeszcze aplikacja. Czas, jaki musimy poświecić na aplikacje, będzie zależał od tego, co wybierzemy.

Wyróżniamy kilka rodzai aplikacji:

  • Adwokacka
  • Radcowska
  • Sędziowska
  • Prokuratorska
  • Komornicza
  • Notarialna
  • Legislacyjna
  • Rzeczniowska
  • Kuratorska

Chcąc uzyskać na nią wstęp, należy zapłacić opłatę aplikacyjną, zdać egzamin oraz dostarczyć niezbędne dokumenty. Po podejściu do egzaminu i uzyskaniu wystarczającej liczby punktów możemy zacząć uczęszczać na zajęcia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że aplikant musi zapłacić za każdy rok szkolenia- jest to koszt ok. 6000 zł. Po jej ukończeniu należy zdać egzamin zawodowy. Po tym całym wysiłku i ciężkiej pracy osoba, która decyduje się na taki kierunek i która przeszła wyżej wymienione etapy nie może spocząć na laurach. Musi nieustannie doszkalać się i aktualizować swoją wiedzę, w zależności od zmieniających się przepisów.

Zapraszam do przeczytania artykułu ma temat —> Radca prawny a spadki

Prawnik bez aplikacji?

Aplikacja prawnicza jest niezwykle trudnym, czasochłonnym i kosztownym procesem. Nie każdemu udaje się ją ukończyć. Czy to oznacza, że osoba ta zaprzepaściła swoje szanse na rynku pracy? Jak się okazuje, nie jest to prawdą. Nawet bez aplikacji prawnik jest w stanie zdobyć pracę jako doradca prawny czy pracować w sądzie jako protokolant, ponieważ posiadanie wykształcenia prawniczego będzie na tym stanowisku zdecydowanym atutem. Niestety brak takiej aplikacji może skutkować mniejszymi zarobkami, chociaż nie jest to regułą.

Co robi prawnik?

Prawnik, w zależności od tego, jaką drogę postanowi wybrać, może pełnić szereg funkcji. Zaczynając od doradztwa prawnego w spawach takich jak rozwód, opieka nad dzieckiem, podział majątku czy dziedziczenie spadku. Może on również sporządzać umowy, sprawdzać, czy dokumenty są zgodne z prawem. W przypadku, gdy prawnik uzyskał dodatkowy tytuł zawodowy, jego możliwości są większe. Może on między innymi reprezentować swojego klienta w sądzie. Dzięki aplikacji może on być sędzią, prokuratorem, adwokatem, radcą prawnym lub notariuszem.

Cechy dobrego prawnika

Przede wszystkim istotne jest, aby, osoba chcąca zostać prawnikiem z łatwością przyswajała wiedzę. Zakres materiału oraz nieustannie zmieniające się prawo mogą zbyt obciążyć osobę, która ma problemy na tej płaszczyźnie. Równie ważne jest, aby prawnik wiedział, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Otwartość i brak problemów z komunikacją zdecydowanie będą zaletą. A zachowanie dyskrecji może okazać się kluczowe w kontekście pozyskiwania nowych klientów.

Ile zarabia prawnik?

Zarobki prawnika są zróżnicowane. Wahają się one między 4000- 6000zł. Będzie to zależało od doświadczenia, lokalizacji, w której prawnik szuka pracy. W większych miastach te zarobki zazwyczaj są wyższe, ale spotkamy się tam z o wiele większą konkurencją.

Zapraszam do przeczytania artykułu na temat —> Radca prawny czym się zajmuję ? Ile zarabia?

Tagi: ,