Copyright Trolling – czyli wezwania do zapłaty za naruszenie praw autorskich
Słowo prawo według słownika PWN to „ogół przepisów i norm prawnych regulujących stosunki między ludźmi danej społeczności” . Ostatnio w mediach zrobiło się głośno na temat nadużywania norm prawnych w celu rzekomego „wyłudzenia pieniędzy”. Jednym z takich zjawisk jest Copyright trolling.
Co to jest?
Problem z copyright trollingiem, czyli wezwaniami do zapłaty za naruszenie praw autorskich w Internecie, polega głównie na tym, że wezwania często wysłane są do osób, które nie dokonały naruszenia a nadto wątpliwości budzą kwoty wskazywane w wezwaniach. Ponadto, z uwagi na fakt, że przedmiotowe wezwania do zapłaty wystosowywane są przez radców prawnych lub adwokatów, budzą one wątpliwości pod względem zgodności z zasadami etyki, którymi zobowiązani są kierować się przedstawiciele tych zawodów.
Poważny i stanowczy charakter przedmiotowych wezwań powoduje, że osoby je otrzymujące, często zbyt pochopnie podejmują decyzję o uiszczeniu kwoty z wezwania.
Ze względu na zasobność Internetu, w sieci można znaleźć praktycznie wszystko. Według ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, użytkownik ma prawo pobrać utwór do własnego użytku osobistego, jednak nie może go rozpowszechniać. Działanie niektórych programów umożliwiających np. oglądanie filmów w sieci, narusza te prawa. Dzieje się tak w przypadku, gdy użytkownik udostępni ściągnięty utwór innym odbiorcom. Takie zachowanie może naruszać prawa wyłączne podmiotów uprawnionych, a naruszyciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu naruszenia praw autorskich. W tym miejscu warto wskazać, że ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje zarówno odpowiedzialność cywilną jak i karną.
Jak rozpoznać zjawisko copyright trollingu?
Jeśli któregoś dnia otrzymasz kopertę z „Przedsądowym wezwaniem do zapłaty tytułem rozpowszechniania utworu bez uprawnień” bądź czujny i nie działaj pochopnie. Zwróć uwagę na kwotę, która została podana. Zanim zdecydujesz się na jej uiszczenie upewnij się, że wezwanie rzeczywiście dotyczy Twojej osoby – czy to Ty dokonałeś naruszenia? Ponadto, jeśli w wezwaniu pełnomocnik twierdzi, że jest umocowany do reprezentowania podmiotu uprawnionego, a do wezwania nie zostało załączone stosowne pełnomocnictwo najlepiej zwrócić się o nie do pełnomocnika.
Copyright trolling – jak się bronić?
Jeśli wiesz, że nic złego nie zrobiłeś nie masz się czego obawiać. Mimo wszystko warto wiedzieć, jakie prawo obowiązuje w sieci. Jak wcześniej zostało wspomniane w Internecie można znaleźć prawie wszystko. Należy pamiętać, że prawo własności intelektualnej obowiązuje również w Internecie. Dokładniejsze informacje na ten temat można znaleźć tutaj (Realizacja ustawy o prawie autorskim 2013 pdf).
Należy pamiętać, że jeśli doszło do naruszenia praw podmiotów uprawnionych z tytułu praw autorskich to przysługują im określone roszczenia.
Tym niemniej, jeśli zarzucono Ci naruszenie praw autorskich możesz również podjąć określone środki obrony.