Wyświetleń: 1266

Napisane przez:

Prawnik dla startupów

„Prawnik dla startupów? Po co komu prawnik? Lepiej zaoszczędzić i przeznaczyć to co wziąłby prawnik, na rozwój biznesu”.

Otóż nic bardziej mylnego. Działanie na zasadzie „Zosi samosi” albo „iście na żywioł” może mieć poważne skutki finansowe i tak naprawdę przynieść stratę.

Na wstępie pragnę zaspokoić Państwa ciekawość… tak jestem prawnikiem, a dokładnie radcą prawnym, lecz nie piszę tego wpisu po to, aby zareklamować swoje usługi – chcę jedynie zwrócić uwagę na błędne przeświadczenie, że „do prawnika można pójść później, bo przecież teraz nic się nie dzieje”. Prawda jest taka, że prawnik dla startupów powinien być kwestią priorytetową, powinien poprzedzać kontakt z inwestorem. Relacja startup inwestor jest kluczowa dla rozwoju startupu.  Startup może zabezpieczyć w tej relacji swój interes (kontrolę, kierunek rozwoju, udział w zyskach) lub pozwolić ukształtować całość relacji prawnikom inwestora.

Zacznę od początku. Skąd pomysł na wpis o temacie „prawnik dla startupów”? Otóż podczas ostatniego Digital Dragons jeden z prelegentów powiedział, że przy negocjowaniu umowy z wydawcą, jeśli developer ma w rodzinie lub wśród przyjaciół prawnika to, zdecydowanie radzi skorzystać z niego. Swoje stanowisko poparł tym, że prawnik pomoże developerowi określić jego sytuację prawną i wyjaśnić poszczególne postanowienia umowy.

Otóż moje pytanie brzmi – czy z pomocy prawnika należy korzystać tylko wtedy kiedy jest on znajomym albo członkiem rodziny?

A moja odpowiedź to: Absolutnie nie. Z pomocy prawnika należy korzystać wówczas kiedy jest to potrzebne, bez względu na to czy prawnik jest znajomym, rodziną czy zupełnie obcym człowiekiem.

W czym prawnik może pomóc? Przede wszystkim w ocenie sytuacji prawnej. Każda umowa jest skonstruowana tak, że przyznaje stronom różne uprawnienia i obowiązki. W zależności od tego, która strona sporządza umowę, dla tej, jest ona lepsza, faworyzuje jedną ze stron. Prawnik pomaga w ocenie poszczególnych postanowień z perspektywy interesów swojego klienta z uwzględnieniem woli obu stron do wypracowania kompromisu.

Jaka jest z tego korzyść dla klienta? Klient nie podpisuje umowy, która np. nakłada kary umowne tylko na niego, przyznaje tylko drugiej stronie uprawnienie do wyjścia z umowy, takiej, w której wyzbywa się on praw do swojego utworu, albo takiej która nie zapewnia mu praw niezbędnych do korzystania z utworu za którego stworzenie zapłacił.

Czego prawnik nie jest w stanie zrobić? Cofnąć czasu i zmienić rzeczywistości na taką, w której strony mają umowę albo na taką, w której umowa uwzględnia interesy danego podmiotu. Niestety małe firmy, startupy trafiają do prawnika dopiero wtedy kiedy pojawia się problem. Często jest za późno na uratowanie sytuacji. Jedyne co prawnik może wówczas zrobić to minimalizować straty.

Jaki morał płynie z tego wpisu?: Lepiej zapobiegać niż leczyć. Prawnik nie pomoże w sytuacji, w której klient nie zadbał od samego początku o swoje interesy. Prawnik dla startupów jest tak na prawdę okazją, aby jeśli przedsięwzięcie odniesie sukces zapewnić sobie sukces finansowy.

Skoro o oszczędnościach mowa, to warto również poruszyć częste przekonanie, że „pomoc prawnika jest za droga.  Kwestia wysokości wynagrodzenia jest dyskusyjna. Każda kancelaria ma swoje mechanizmy wyceny. Z pewnością jednak da się znaleźć kancelarie, która sprosta Państwa oczekiwaniom finansowym i merytorycznym. Należy pamiętać, że liczy się nie cena nominalna, którą Państwo płacicie, ale wartość jaką mają dla was usługi świadczone przez danego prawnika. Czy warto ponosić ryzyko, że przez brak umowy lub niekorzystne postanowienia poniesiecie Państwo znaczącą stratę. Czy warto musieć powiedzieć: „Gdybym tylko poszedł wcześniej do prawnika”.

Możecie się Państwo zastanawiać czemu wpis dotyczy małych firm i startupów? Już śpieszę z wyjaśnieniem: Bo więksi już się nauczyli, że profesjonalna pomoc prawna jest dla nich wartością. Teraz czas na mniejszych.

Rynek prawniczy jest obszerny. Z pewnością każdy z Państwa znajdzie dla siebie odpowiedniego pełnomocnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *